VCF nie tylko dla Enterprise

Chmura chybrydowa, infrastruktura hiperkonwergentna, synergia dostawców IT – te hasła słyszysz wokół siebie zapewne niemal codzienne.

Jednak rzeczywistość budowania złożonych ekosystemów IT może przerażać! Właśnie dlatego powstało VMware Cloud Foundation – platforma, która diametralnie upraszcza tworzenie hybrydowego środowiska IT.

Czym jest VMware Cloud Foundation?

VMware Cloud Foundation to hybrydowa platforma chmurowa, która pozwala na zarządzanie środowiskiem IT w oparciu o technologię infrastruktury hiperkonwergentnej (HCI). Umożliwia operacje w chmurze prywatnej i publicznej różnych dostawców w ramach jednego panelu zarządzania. W praktyce oznacza to budowanie systemów łączących chmurę VMware, Microsoft, AWS czy Google Cloud z centralnym sterowaniem z jednego punktu. Sam VMware dość pewnie mówi, że to najbardziej zaawansowana technologicznie platforma tego typu.

Usługa daje możliwość połączenia świata chmury obliczeniowej z tradycyjnym data center także w uproszczonym modelu zarządzania środowiskiem. Podstawowa idea tego rozwiązania to zupełna niezależność od sprzętu. Jedynym wymogiem jest, aby był on zgodny z tzw. HCL – VMware Compatibility Guide.

Jak działa VMware Cloud Foundation?

To rozwinięcie rozwiązania do wirtualizacji serwerów vSphere o zintegrowane mechanizmy obsługi pamięci masowej vSAN i dodanie zabezpieczeń do komunikacji sieciowej w oparciu o NSX. Wszystko łączy to oprogramowanie zarządzające SSDC Manager.

Po połączeniu z platformą zarządzania chmurą za pomocą vRealize Suite uzyskuje się chmurę hybrydową, która obsługuje środowiska prywatne i publiczne. VMware Cloud Foundation udostępnia spójny model działania oparty na dobrze znanych narzędziach i procesach vSphere oraz daje swobodę uruchamiania aplikacji w każdym miejscu w myśl wizji promowanej w VMware:

  • any application,
  • any device,
  • any cloud.

Przekłada się to na możliwość uruchomienia dowolnej aplikacji napisanej w modelu tradycyjnym lub mikroserwisowym (czyli umieszczonej w kontenerach) na dowolnym urządzeniu zarówno w środowisku chmury prywatnej jak i publicznej.

VMware Cloud Foundation zdecydowanie upraszcza tworzenie chmury hybrydowej, ponieważ dostarcza pojedyncze, zintegrowane rozwiązanie, które jest łatwe w obsłudze. Dzieje się to dzięki nowo wbudowanym mechanizmom do automatycznego zarządzania cyklem życia środowiska i aplikacji.

Do kogo kierowana jest usługa?

VMware Cloud Foundation został stworzony z myślą o zespołach, które są przytłoczone ciągłymi próbami utrzymania dużego środowiska IT. Dotyczy to zarówno sfery zabezpieczeń, zarządzania, jak i wydolności systemu w zakresie budowania nowych projektów.

Jeśli jednak środowisko jest dość małe (kilka serwerów fizycznych, mniej niż 50 wirtualnych maszyn), lub firma dopiero co dokonała inwestycji w tradycyjny sprzęt, rozwiązanie to nie znajdzie raczej zastosowania.

Dlaczego warto rozważyć wykorzystanie VMware Cloud Foundation?

  • To skrócenie czasu uruchomienia platformy poprzez eliminację złożonych procesów związanych z projektowaniem, testowaniem, uruchamianiem i konfigurowaniem systemu. Zasoby przydzielamy, opierając się na standardach wypracowanych przez najlepszych inżynierów i dumnie nazwanego rozwiązania VMware Validated Design. Dodatkowo VMware Cloud Foundation pozwala na szybką, powtarzalną i bezpieczną implementacji projektu. Tak po prostu efektywniejszego wsparcia zespołów technicznych.
  • Obniżenie koszt utrzymania środowiska o 20-30% w stosunku do rozwiązania, składanego z pojedynczych komponentów VMware, w tym vRealize Suite.
  • Rozwiązanie „nowadays” (przyszłościowa infrastruktura), dzięki wykorzystaniu platformy mamy możliwość uruchamiania dowolnych aplikacji, zarówno tradycyjnych, jak i tych, które umieszczone są w kontenerach, bez instalowania dodatkowych usług i rozwiązań.
  • Bazując na pojedynczych rozwiązaniach dostarczonych wraz z VMware Cloud Fundation, otrzymujemy najnowocześniejszą platformę Software-Defined Data Center. Mówiąc obrazowo, dostępne zasoby fizyczne „kroimy” na mniejsze kawałki za pomocą oprogramowania.
  • Elastyczność oraz wysoka dostępność i wydajność przestrzeni dyskowej.
  • Zastosowany komponent wirtualizatora sieci, poza tym, że umożliwia budowanie rozproszonych i hybrydowych sieci, dodatkowo rozszerzony jest o kompleksowe zabezpieczenia na poziomie maszyn fizycznych wirtualnych oraz kontenerów.
  • Automatyzacja jako pożądana cecha każdego środowiska IT jest spełniona nie tylko dla usług uruchamianych w oparciu o VMware Cloud Fundation, ale także poprzez zastosowanie zautomatyzowanego zarządzania cyklem aplikacji i systemów (centralne oprogramowanie do aktualizacji wszystkich komponentów – vSphere Lifecycle Manager).

To rozwiązanie o funkcjonalnościach klasy enterprise z tą różnicą, że można zacząć je wdrażać także w stosunkowo niedużych środowiskach.

Jak wystartować z VMware Cloud Foundation?

Jeżeli w organizacji pracujemy na platformie vSphere, to rozszerzymy to środowisko o kolejne komponenty. Podejścia podczas implementacji są dwa:

  • breenfield – w momencie, gdy budujemy całe środowisko włącznie z infrastrukturą od zera,
  • brownfield – gdy adaptujemy już istniejące środowisko pod to rozwiązanie.

Z VMware Cloud Foundation możemy zapoznać się w praktyce w formie laboratoryjnej. Wymaga to zarezerwowania 4 godzin na przeklikanie się przez scenariusze wprowadzające do rozwiązania dostępne tutaj.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą wdrożenie VMware Cloud Foundation?

  1. Ograniczenie się do korzystania z produktu jednego producenta oznacza konieczność podniesienia kompetencji zespołu w jednej dziedzinie.
  2. Nieunikniona zmiana procesu zarządzania organizacją i projektami spowodowana dużo szybszym i bardziej automatyzowanym wdrożeniem systemów i aplikacji.

To znaczący krok w kierunku całkowitego przejścia z chmury prywatnej, na publiczną, na które nie każde przedsiębiorstwo jest obecnie gotowe.

Czym VMware Cloud Foundation różni się od konkurencyjnych rozwiązań?

Przez długi czas na rynku nie istniała kompleksowa usługa do budowania hybrydowych środowisk. Najbliższy był rozkochany i znienawidzony jednocześnie OpenStack. Jednak wejście w to rozwiązanie wymagało ogromnych kompetencji zespołu.
3-4 lata temu VMware zmienił swoją strategię produktów. W ten sposób powstało rozwiązanie, które z jednej strony posiadało bardzo dużo funkcjonalności będących „zbieraniną” dotychczasowych produktów, z drugiej dawało całkiem nową jakość obsługi systemów niespotykaną u innych dostawców. Obecnie konkurencyjne rozwiązania oferowane są m.in. przez Nutanix, Microsoft czy Red Hat, ale to dla VMware platforma staje się jednym z flagowych produktów.

Jak wygląda wykorzystanie VMware Cloud Foundation w Polsce?

Z polskiego punktu widzenia jest to zupełnie nowy produkt. Na ten moment mamy raptem kilka implementacji na naszym rodzimym podwórku. Na świecie jednak VMware Cloud Foundation jest instalowany w skali kilkuset wdrożeń miesięcznie i już uchodzi za popularny produkt.

Co VMware Cloud Foundation zmienia w myśleniu o usługach chmurowych?

VMware Cloud Foundation to rewolucja w IT. Przede wszystkim platforma diametralnie przyspiesza działania całego biznesu i rozwiązuje konkretne problemy dużych środowisk IT (także tych w okresie przejściowym od data center do chmury). Tak bezawaryjna i szybka forma wdrożenia nowych aplikacji stanowi kolejny krok w rozwoju branży IT. Z tego względu, jeśli nawet nie decydujemy się na to rozwiązanie, warto mieć choćby świadomość jego istnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *