Ścieżka Kariery: Jak Stać Się Architektem Chmurowym
Kim jest dziś architekt chmurowy?
Architekt chmurowy to osoba, która jest odpowiedzialna za przekształcenie wymagań technicznych w realną architekturę. Docelowo kieruje on także pracami wdrożeniowymi, mając na uwadze potrzeby Klienta oraz koncepcję techniczną. Tym samym inni członkowie zespołu technicznego: administratorzy, programiści czy DevOps ściśle z nim współpracują. Często architekt jest również odpowiedzialny za konsulting biznesowy i doradztwo w zakresie najlepszych rozwiązań technologicznych dla danej organizacji.
Jak zostać architektem?
Dołączenie do grona architektów chmurowych to proces, który między innymi składa się z pozyskania niezbędnych certyfikatów IT. Celem certyfikacji, poza sprawdzeniem siebie i formą udokumentowania swoich umiejętności przed pracodawcą, jest przede wszystkim pełne zrozumienie sposobu działania konkretnych rozwiązań IT. Z mojej perspektywy działanie w obszarze cloud computingu umożliwia mi pracę w globalnym środowisku z różnego rodzaju technologiami. Nie są one tak dostępne, gdy skupimy się wyłącznie na data center.
Od czego zacząć?
Jeśli myślisz o pracy jako architekt chmurowy, najlepiej zyskać szerokie doświadczenie w przetwarzaniu danych w chmurze oraz narzędziowej pracy w tym obszarze technicznym (jako dostawca infrastruktury, integrator). Jeśli czujesz się komfortowo z powyższymi koncepcjami lub przynajmniej z jedną z nich, prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze. W przeciwnym razie proponuje wstępne, praktyczne zapoznanie się z tymi aspektami.
Co jest fundamentem wiedzy dla architekta chmurowego?
- Dobra znajomość co najmniej jednego systemu operacyjnego: Linux/Unix lub Windows. Osobiście preferuję dowolny system operacyjny Linux (Red Hat, Ubuntu), dużą wartością, będzie wcześniejsze doświadczenie jako administrator lub architekt w którymkolwiek z dobrze znanych systemów operacyjnych,
- bardzo dobra znajomość sieci: protokół TCP/IP, adresy IP, najpopularniejsze protokoły HTTP, DNS, SMTP. Sugeruję, aby bezwzględnie zapoznać się z tymi koncepcjami w pierwszej kolejności,
- przynajmniej minimalna znajomości języka programowania lub języka skryptowego. Niejednokrotnie to uprości planowanie prac projektowych oraz analizę aplikacji, a w szczególności zrozumienie aspektów programistycznych rozwiązania,
- niezbędna jest wstępna znajomość podstawowych koncepcji bezpieczeństwa, takich jak 5-tuple, statefull/stateless, kontrola dostępu.
Ile zarabia architekt chmurowy?
To oczywiście wszystko zależy przede wszystkim od tego, gdzie pracujemy (lub chcemy pracować). Polecam wyszukanie informacji o najbardziej wartościowych certyfikatach IT i ich wpływie na zatrudnienie.
Gdzie szukać nowej wiedzy?
Pomocne mogą być ogólnodostępne portale edukacyjne:
Niech chmury będą z Tobą!